
Możliwe, że kolejnym miastem realizującym program Mieszkanie Plus w partnerstwie publiczno-prywatnym będą Suwałki. Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz przybliżył szczegóły w trakcie konferencji prasowej. Gmina musi jednak sporządzić ocenę efektywności realizacji przedsięwzięcia oraz uzyskać zgodę Rady Miejskiej.
Założenia projektu
Przedmiotem umowy pomiędzy Miastem Suwałki, a partnerem prywatnym mogłaby być budowa lub modernizacja istniejących budynków, utrzymanie lub zarządzanie. Wkład własny Miasta to nieruchomość, na której zrealizowane zostaną obiekty mieszkalne oraz dokumentacja projektowa. Wynagrodzeniem partnera prywatnego byłaby opłata za dostępność. Dokonywane w tej formie płatności na rzecz partnera prywatnego rozliczać będą nakłady inwestycyjne, koszty finansowe, koszty utrzymania obiektów oraz zyski z inwestycji. Partner prywatny zacznie otrzymywać wynagrodzenie dopiero z chwilą, gdy lokale zostaną wybudowane i będą mogły zostać oddane w najem. Wynagrodzenie dla partnera prywatnego płatne będzie w stałych, równych kwotach miesięcznych przez określony w umowie o PPP okres.
Zapewnienie partnerowi prywatnemu możliwości zawierania umów najmu instytucjonalnego z dojściem do własności, a następnie umów przeniesienia prawa własności lokali mieszkalnych na najemców wymagać będzie przeniesienia przez podmiot publiczny tj. Gminę własności nieruchomości na rzecz partnera prywatnego na czas obowiązywania umowy o PPP. Lokale mieszkalne nie będą w takim przypadku wchodzić do mieszkaniowego zasobu Gminy.
Istnieje możliwość dodatkowego wykorzystania finansowego wsparcia wynikającego z obowiązującej od 1 stycznia 2019r. ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, w postaci dopłaty do czynszów /program Mieszkanie na Start/.
Violetta Drabik-Franiewska