W czasie pandemii koronawirusa (COVID-19) wiele dziedzin gospodarki zostało dotkniętych trudnościami i zmianami. Rynek mieszkaniowy nie był wyjątkiem. Pandemia wywarła istotny wpływ na warunki zamieszkiwania w miastach oraz na dostęp do niedrogich lokali mieszkalnych. Pandemia spowodowała, że wiele osób musiało spędzać więcej czasu w swoich domach. Przymusowe kwarantanny, zdalne nauczanie i home office stały się codziennością. To z kolei skłoniło wiele rodzin do poszukiwania większych mieszkań, które zapewniałyby większą przestrzeń i lepsze warunki do pracy i nauki zdalnej. Rozwiązania takie jak salony przekształcone w biura, pomieszczenia rekreacyjne przekształcone w słoneczne gabinety – to tylko niektóre z przykładów adaptacji przestrzeni do nowych potrzeb. Inwestycje w poprawę warunków zamieszkiwania, takie jak modernizacja mieszkań stały się coraz bardziej popularne.
Dostęp do niedrogich lokali mieszkalnych
Z drugiej strony, pandemia wpłynęła również na zapotrzebowanie na niedrogie lokale mieszkalne.
Wiele osób straciło pracę lub doświadczyło obniżki dochodów, co wywołało potrzebę znalezienia bardziej przystępnych cenowo mieszkań. Jednak, paradoksalnie, w niektórych miastach pandemia spowodowała wzrost cen nieruchomości. Wzrost popytu na domy jednorodzinne, które oferują większą prywatność niż mieszkania w blokach, doprowadził do wzrostu cen na rynku pierwotnym i wtórnym.
Rozwiązania i przyszłość rynku mieszkaniowego
Aby odpowiedzieć na wzmocnione potrzeby wynikające z pandemii, samorządy wprowadziły szereg rozwiązań. Przykłady to: angażowanie architektów i urbanistów w tworzenie bardziej efektywnych i przyjaznych przestrzeni mieszkalnych oraz rozwijanie infrastruktury, która umożliwia zdalną pracę. Wiele miast stawia również na rozwój rozwiązań technologicznych, które mogą pomóc w zarządzaniu i monitorowaniu stanu mieszkań, ułatwiając jednocześnie procesy związane z kupnem i sprzedażą nieruchomości.
Pandemia wpłynęła również na planowanie przestrzenne miast. Bardziej elastyczne zasady dotyczące rozbudowy, adaptacji i zmiany funkcji nieruchomości pozwalają na szybkie dostosowanie się do zmieniających się potrzeb. Warto wspomnieć, że, mimo zmian i wyzwań, pandemia wywołała również wzrost zainteresowania inwestycjami w lokalne spółki mieszkaniowe. Takie inwestycje mają na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na nowe mieszkania.