Konferencja Polskiej Izby Ekologii pn.
„Partnerstwo Publiczno-Prywatne w ochronie środowiska’’
Rada Programowa Konferencji:
- Czesław Śleziak, Przewodniczący Rady Polskiej Izby Ekologii;
- dr Bartosz Mysiorski, Prezes Zarządu Fundacji Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
- Edyta Urbaniak-Konik, Dyrektor Działu Komunikacji i Marketingu SUEZ Polska Sp. z o.o.;
- Jerzy Swatoń, Wiceprzewodniczący Rady Polskiej Izby Ekologii;
- Grzegorz Pasieka, Prezes Zarządu Polskiej Izby Ekologii;
- dr hab. Andrzej Misiołek, prof. WSZOP, Senator RP VII, VIII i IX kadencji;
Termin: 16 września 2020 r.
Miejsce: Katowice, Hotel Courtyard by Marriott (ul. Uniwersytecka 13).
Organizator: Polska Izba Ekologii
Współorganizator: SUEZ Polska Sp. z o.o., Fundacja Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Warszawie.
Patronaty: O objęcie honorowego patronatu nad Konferencją zwróciliśmy się do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministra Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, Przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Prezydenta Miasta Katowic oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Cel konferencji: Poziom wykorzystania Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) w ochronie środowiska jest niezadawalający, jednak mamy już przykłady udanych inwestycji w ochronie środowiska – około 30% wszystkich przedsięwzięć zrealizowanych w modelu PPP. Dotyczą one głównie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej i efektywności energetycznej. Wciąż rośnie świadomość możliwości jeszcze szerszego wykorzystania PPP m.in. w odnawialnych źródłach energii, zwiększeniu efektywności energetycznej infrastruktury komunalnej, obiektów do odzysku energii z odpadów i instalacji pozwalających wdrażać gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Warto przyjrzeć się uwarunkowaniom prawnym, finansowaniu i rozwiązaniom organizacyjno-edukacyjnym dotychczasowego modelu PPP, wskazać bariery i zdefiniować pożądane kierunki zmian.
Celem Konferencji jest pokazanie możliwości PPP i sposobów pokonywania barier, na które zwracają uwagę podmioty publiczne, w tym wysokich kosztów doradztwa.
Konferencja skierowana jest do: samorządów, związków międzygminnych, przedstawicieli administracji rządowej specjalnej, organizacji pozarządowych, partnerów prywatnych, biznesu, świata nauki oraz mediów.