Jak podaje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pod koniec 2020 roku Bank Światowy opublikował najnowszą edycję raportu Benchmarking Infrastructure Development. Raport zawiera ocenę jakości regulacji dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego w poszczególnych krajach, w tym procesu przygotowania projektu, procedury wyboru partnera prywatnego, zarządzania kontraktem oraz propozycji ze strony partnerów prywatnych bez zamówienia (ang. unsolicited proposals). Raport sporządzono na podstawie wystandaryzowanych, szczegółowych ankiet wypełnianych w 2019 r. przez przedstawicieli 140 państw (sektor rządowy, analitycy i eksperci lokalnych rynków PPP etc.) oraz punktowej oceny funkcjonujących regulacji prawnych w wyżej wymienionym zakresie, dla każdego z państw.
Dobra ocena dla Polski
W obszarze przygotowania projektów Polska otrzymała 67 punktów. Średnia dla 27 wybranych ankietowanych krajów OECD o wysokim dochodzie (w tej grupie autorzy raportu umieścili Polskę) wynosiła 53 punkty, a średnia dla wszystkich 140 ankietowanych państw to 44 punkty. Jeśli chodzi o wybór partnera prywatnego – polski system wyboru partnera prywatnego został oceniony na poziomie 80 punktów – średnia „grupy polskiej” to 76 punktów, a średnia globalna – 63 punkty. W zarządzaniu kontraktem PPP przyznano Polsce 68 punktów, przy średniej dla grupy wynoszącej 66 punktów i średniej dla 140 państw ankietowanych na poziomie 63 punktów.
W ocenie Ministerstwa oznacza to, że ramy prawne dla PPP w Polsce są porównywalne, do tych krajów, gdzie PPP wykorzystywane jest znacznie dłużej, a rynek PPP uznawany jest za wysoce rozwinięty.
Ponadto, raport wskazuje na pozytywne zmiany jakie zaszły w ostatnich latach na polskim rynku, np. utworzenie w Polsce centralnej rządowej jednostki PPP, wprowadzenie obowiązkowej oceny efektywności przedsięwzięcia wprowadzonej w nowelizacji ustawy PPP w 2018 r., w tym testy rynkowe czy analizę wykonalności projektu (ang. affordability), które MFiPR rekomenduje włączać w prowadzoną obowiązkową zgodnie z ustawą o PPP ocenę efektywności. Warto podkreślić w tym miejscu, że były to zmiany postulowane w Polityce Rządu w zakresie rozwoju polskiego rynku PPP (przyjęta przez Radę Ministrów w 2017 r., dalej: Polityka PPP).
W opinii Ministerstwa, raport Banku Światowego jest kolejnym dokumentem, który pozwala wnioskować, że polski rynek PPP ma solidne fundamenty prawne i instytucjonalne dla realizowania projektów PPP.
Raport dostępny jest tutaj
VDF
źródło: www.ppp.gov.pl