
Z 32 podmiotów biorących udział w dialogu technicznym na „Zagospodarowanie frakcji palnej z odpadów komunalnych poprzez termiczne przekształcenie wraz z odzyskiem energii wykorzystywanej dla zapewnienia dostaw ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie, wraz z zaprojektowaniem i wybudowaniem Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów oraz Kotłowni Szczytowej, a także sfinansowaniem nakładów inwestycyjnych i zarządzaniem infrastrukturą „ oferty złożyły:
– INTEC ENERGIES GmbH, jednak wykonawca podał kwotę 265.504.925 euro jako „cenę ofertową” nie wskazując czy jest wartość brutto czy netto, w części anglojęzycznej podał termin termin 26-30 miesięcy jako „realization time”,
– SUEZ Termika Sp. z o.o z kwotą 4.988.306.470,88 złotych,
– DOVECOT Sp. z o.o. z ofertą na kwotę 3.522.466.569,77 złotych.
Termin wykonania, dyspozycyjność ITPO, okres budowy oraz operowania w przypadku firm Suez i Dovecot są takie same, różnią się jednak w kwocie limitu odpowiedzialności Wykonawcy za utratę dotacji unijnej. W przypadku firmy Suez jest to 40.000.000,00 złotych, natomiast Dovecot podał kwotę 100.000.000,00 złotych.
Kwota, jaką Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia to 1.848.650.000,00 złotych brutto, co stanowi niecałe 53% najniższej oferty.
Projekt w skrócie
Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie zagospodarowania odpadów poprzez termiczne przekształcenie frakcji palnej z odpadów komunalnych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, wraz z odzyskiem energii w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Odzyskana energia zostanie wykorzystana m.in. dla zapewnienia dostaw ciepła dla mieszkańców Olsztyna.
Do partnera prywatnego należeć ma:
- zaprojektowanie i wybudowanie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) oraz Kotłowni Szczytowej,
- pozyskanie finansowania,
- zarządzanie, utrzymanie i eksploatowanie Instalacji przez okres 300 (trzystu) miesięcy od dnia zakończenia budowy,
- termicznie przekształcanie odpadów dostarczonych do ITPO,
- dostarczanie do Miejskiej Sieci Ciepłowniczej odzyskanej z odpadów energii w postaci ciepła oraz energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej.
Do strony publicznej należeć ma:
- dostarczanie frakcji palnej z odpadów pochodzenia komunalnego w celu ich termicznego przekształcenia w ITPO,
- odbiór ciepła odzyskanego z odpadów pochodzenia komunalnego w ITPO oraz wytworzonego w Kotłowni Szczytowej do Miejskiej Sieci Ciepłowniczej,
- zapłata partnerowi prywatnemu wynagrodzenia.
Pomoc publiczna dla projektu notyfikowana przez Komisję Europejską wynosi 233 mln złotych, prawie 60 mln złotych więcej, niż zakładano.
VDF
źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie