Wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda został pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego.
„Minister Buda będzie miał zadanie rozkręcenia PPP w Polsce. To jeden ze sposobów finansowania inwestycji, na który będziemy stawiać w najbliższych latach” – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Zdaniem ministra Kwiecińskiego PPP wymaga współpracy wielu resortów i żeby działało, potrzebuje osób, którzy umieją budować mosty pomiędzy ludźmi.
„Minister Buda jest tutaj najlepszym kandydatem. Ten rząd obala silosowe podziały i tak będzie też działał pełnomocnik rządu do spraw PPP, który skoordynuje działania rządu w tym obszarze”.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju jest centralną rządową jednostką odpowiedzialną za politykę państwa w dziedzinie PPP. Dzięki temu ma umocowanie ustawowe między innymi do prowadzenia monitoringu rynku, wspierania konkretnych inwestycji czy opracowywania wzorcowej dokumentacji. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało między innymi nowelizację ustawy o PPP oraz politykę państwa w zakresie partnerstwa.
Działania MIiR na rzecz PPP mają doprowadzić do tego, że do końca 2020 roku: zostanie zawartych 100 nowych umów PPP, wartość inwestycji realizowanych w tej formule wyniesie co najmniej 5 procent nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym, co najmniej 10 postępowań o wybór partnera prywatnego zainicjuje sektor rządowy, 40 procent postępowań – rządowych i samorządowych – będzie kończyć się sukcesem.
Wiceminister nie będzie pobierał dodatkowego wynagrodzenia za pełnienie funkcji pełnomocnika. Do jego zadań będzie należało m.in.:
1) koordynowanie i realizowanie wdrażania działań Rady Ministrów w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego;
2) monitorowanie działań w obszarze partnerstwa publiczno-prywatnego realizowanych na terenie kraju;
3) realizacja zadań związanych z monitorowaniem i koordynowaniem wsparcia programów i inwestycji infrastrukturalnych w Polsce;
4) monitorowanie prac podejmowanych przez organy administracji rządowej w celu zwiększenia efektywności projektów realizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego;
5) inicjowanie działań mających na celu popularyzację partnerstwa publiczno-prywatnego.
VDF
źródło: www.gov.pl, www.bip.kprm.gov.pl