Zarządzeniem z dnia 21 października 2019 roku Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju powołał Zespół do spraw rządowych projektów PPP, który ma pełnić rolę wsparcia dla ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego w propagowaniu zwiększania wykorzystania formuły partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze rządowym.
Do zadań Zespołu należeć będzie w szczególności:
– opiniowanie przekazanych Zespołowi projektów aktów prawnych i innych dokumentów pod kątem stwarzania warunków, by partnerstwo publiczno-prywatne było jedną z opcji rozważanych w podejmowaniu decyzji o wyborze metody realizacji inwestycji;
– proponowanie nowych projektów i działań w jednostkach podległych i nadzorowanych przez poszczególne ministerstwa i urzędy centralne wspierających formułę partnerstwa publiczno-prywatnego;
– proponowanie rozwiązań dotyczących zmian legislacyjnych ułatwiających realizację projektów rządowych w formule PPP;
– proponowanie i opiniowanie działań w zakresie promocji partnerstwa publiczno-prywatnego jako instrumentu efektywnej realizacji zadań publicznych przez organy administracji rządowej.
Skład Zespołu stanowić mają przedstawiciele pozostałych ministerstw w randze nie niższej niż dyrektor lub zastępca dyrektora departamentu oraz Komitetu Stałego Rady Ministrów. Przewodniczącym Zespołu będzie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego. Sekretarzem natomiast pracownik urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
Przewodniczący Zespołu może do prac zaprosić na prawach członka przedstawiciela:
– Urzędu Zamówień Publicznych,
– Banku Gospodarstwa Krajowego,
– Polskiego Funduszu Rozwoju,
– Głównego Urzędu Statystycznego,
– Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
– Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej,
również w randze nie niższej niż dyrektor.
Do prac Zespołu będą mogły być zapraszane inne osoby z wiedzą i doświadczeniem w PPP, w szczególności ze strony sektora publicznego, samorządów gospodarczych, organizacji pracodawców, pozarządowych, instytucji finansowych oraz jednostek naukowo-badawczych.
Prace Zespołu będą mogły być prowadzone za pomocą poczty elektronicznej. Posiedzenia plenarne mają odbywać się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 6 miesięcy.
VDF