Systemy ERP i APS – czym się różnią?

Redakcja

19 września, 2024

Optymalizacja procesów produkcyjnych ma kluczowe znaczenie dla każdej firmy zajmującej się wytwarzaniem gotowych towarów lub półproduktów. Pozwala na precyzyjne planowanie kolejnych etapów działań i optymalizację zużycia zasobów, co przekłada się na oszczędności finansowe oraz efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi. W praktyce można spotkać się z dwoma rodzajami systemów do planowania operacji produkcyjnych. Czym system APS różni się od systemu ERP?

Jak działa system ERP?

Platforma ERP ( ang. Enterprise Resource Planning ) zajmuje się integracją danych płynących z wielu obszarów przedsiębiorstwa. Zwiększa przejrzystość informacji i zwykle składa się z różnych modułów, np. księgowego, prawnego, magazynowego czy produkcyjnego. Każdy z nich zapewnia nieco inny szereg korzyści. Dla przykładu moduł produkcyjny zwiększa optymalizację zleceń produkcyjnych z wykorzystaniem obecnych zasobów przedsiębiorstwa.

System ERP pozwala na kontrolę całych partii materiału, identyfikację wadliwych produktów oraz zarządzanie pozostałościami po produkcji.

Zarządzanie produkcją przy pomocy systemu ERP pozwala skrócić terminy realizacji zleceń dzięki lepszej kontroli nad poszczególnymi procesami. Poszczególne działy mają dostęp do kompletu informacji istotnych z punktu widzenia ich kompetencji, dlatego obieg komunikacji jest znacznie sprawniejszy.

Czym jest oprogramowanie APS?

Program do planowania produkcji APS ( ang. Advanced Planning and Scheduling ) optymalizuje operacje technologiczne poprzez ich szczegółowe harmonogramowanie. Procesy produkcyjne, zasoby produkcyjne oraz logistyka są przetwarzane na precyzyjny plan wykonania. Może być on generowany automatycznie lub manualnie i dopasowuje się do wszelkich zmian w zakładzie. Z systemem APS możliwa jest optymalizacja wąskich gardeł w procesach produkcyjnych oraz redukcja ewentualnych strat. Co zyskujesz dzięki APS? Przede wszystkim likwidację takich problemów, jak:

  • nadprodukcja towaru;
  • opóźnienia w wytwarzaniu na liniach produkcyjnych;
  • niewystarczające zdolności produkcyjne;
  • niedobór surowców.

Kontrola produkcji w systemie APS pozwala na zachowanie terminowości, ponieważ harmonogram produkcji monitoruje przebieg poszczególnych etapów. Poszczególne operacje są modyfikowane w sposób, który zapewnia przestrzeganie wcześniej ustalonych kryteriów.

Który system do optymalizacji wybrać – APS czy ERP?

Oba systemy – ERP i APS mogą okazać się przydatne dla Twojej firmy, ale działają inaczej. ERP pozwala na integrację różnych obszarów organizacji i zwiększa kontrolę nad wieloma różnymi procesami, nie tylko produkcją, ale też magazynem, kadrami i płacami czy logistyką. Z kolei zadaniem APS jest maksymalizacja możliwości przedsiębiorstwa w obszarze produkcyjnym, tworząc szczegółowe plany.

W praktyce coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie obu rozwiązań, dzięki czemu planowanie produkcji przebiega maksymalnie precyzyjnie. Tam, gdzie APS stworzy gotowy plan i sprawuje kontrolę nad procesem wytwarzania, platforma ERP obliczy dostępność surowców i zadba o utrzymanie ich poziomu.

Szukasz sprawdzonego rozwiązania dla swojego biznesu? Sprawdź program do planowania produkcji firmy Humansoft.

 

Artykuł partnera.

Polecane: