Współczesny rynek pracy bardzo szybko ewoluuje, dostosowując się do trendów, dyktowanych przez nowoczesne technologie i wymagania pracowników. Jednym z najnowszych z nich jest praca hybrydowa, a także praca zdalna – obie formy zatrudnienia spopularyzowały się w trakcie pandemii, finalnie pozostając z nami na dłużej. Praca hybrydowa spotykana jest w coraz większej liczbie sektorów – nie dotyczy wyłącznie IT czy marketingu.
Czym dokładnie jest praca hybrydowa i dlaczego tak szybko zdobywa na popularności? W jakich zawodach można ją otrzymać najprędzej? Jakie ma wady i zalety? Jakie umiejętności trzeba posiadać, by móc bez przeszkód zdobyć zatrudnienie w ramach pracy hybrydowej? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia tego rodzaju? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.
Praca hybrydowa – czym jest i dlaczego tak szybko zdobywa na popularności?
Praca hybrydowa to połączenie pracy stacjonarnej – a więc standardowej formy zatrudnienia – z pracą zdalną. Polega ona na tym, że pracownik przez określoną część dni pracy w tygodniu pracuje w siedzibie firmy, zaś przez pozostałe dni pracuje w trybie „home office”. Może więc wówczas pracować we własnym domu, lub w dowolnym, innym miejscu. Niekiedy praca hybrydowa zakłada również konieczność wykonywania innego typu obowiązków, na przykład spotkań z klientami.
Jak widzimy na przykładzie ofert pracy publikowanych na GoWork, a także posiłkując się słowami firm rekrutacyjnych czy wewnętrznych działów HR rozmaitych przedsiębiorstw, praca hybrydowa jest w Polsce coraz popularniejsza. Wbrew obiegowej opinii, nie jest ona już oferowana wyłącznie specjalistom z branży IT czy marketingu, a pojawia się w wielu rozmaitych sektorach.
Największy wpływ na popularność pracy hybrydowej ma oczywiście wygoda, jaka idzie z nią w parze. Pracownicy sami domagają się możliwości zatrudnienia w takim trybie, co w przeważającej większości przypadków jest równoznaczne ze zwiększeniem ich produktywności. Pracodawcy sami zauważają, że szczęśliwy pracownik to bardziej efektywny pracownik, wobec czego chętnie oferują pracę właśnie w tym modelu.
Co więcej, praca hybrydowa (podobnie jak i praca w pełni zdalna) wiąże się dla pracodawcy z mniejszymi kosztami zatrudnienia. Może na przykład zdecydować się na wynajem mniejszego biura czy zmniejszyć rachunki za opłaty bieżące.
Jakie predyspozycje trzeba mieć do pracy hybrydowej?
Trudno powiedzieć, by katalog predyspozycji do pracy hybrydowej był szczególnie rozwlekły. Zasadniczo aplikując do pracy tego rodzaju powinniśmy przede wszystkim posiadać umiejętności właściwe dla danej branży, jednak rzeczywiście są pewne cechy, które idealny pracownik tego typu powinien posiadać.
Przede wszystkim, praca hybrydowa będzie od nas wymagać większej samodyscypliny – w sytuacji, w której jesteśmy pozostawieni sami sobie, możemy szybko się rozleniwiać. Ponadto, niezbędna będzie umiejętność dostosowywania się do zmiennych warunków pracy, a także szeroko pojęta elastyczność.
Gdzie najlepiej szukać pracy hybrydowej i czym się kierować?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, znalezienie pracy hybrydowej na współczesnym rynku pracy nie powinno być szczególnie trudne. Oczywiście, zdecydowanie najlepszym ze sposobów ku temu jest szukanie jej w ramach jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, jednak wsparcie mogą okazać także agencje pośrednictwa pracy (które również oferują swoje ogłoszenia na GoWork) czy Powiatowy Urząd Pracy.
Warto pamiętać o tym, by przed złożeniem swojej aplikacji na dane stanowisko, przejrzeć przedtem opinie o pracodawcach – dzięki temu będziemy mieli pewność, że będziemy pracować w zakładzie, który całkowicie spełni nasze oczekiwania.
Artykuł sponsorowany.