Jak rozliczać sprzedaż do UK po Brexicie?

Redakcja

23 sierpnia, 2024

Odkąd Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej w ramach tzw. Brexitu, sprzedaż wysyłkowa towarów z Polski do tego kraju jest traktowana jako eksport towarów na arenie międzynarodowej. To spore utrudnienie dla przedsiębiorców, którzy zamierzają handlować online towarami z kontrahentami z tego kraju. Jak w praktyce przebiega teraz sprzedaż do UK po Brexicie? Zobacz, jakich formalności musisz dopełnić w ramach sprzedaży usług i produktów do Wielkiej Brytanii.

Jak zmieniły się zasady sprzedaży produktów do UK po Brexicie?

W styczniu 2021 roku sprzedaż wysyłkowa do Wielkiej Brytanii stała się bardziej problematyczna dla polskich przedsiębiorców. Z racji traktowania takich operacji handlowych jako eksportu towarów, sprzedaż do UK nie jest już rozliczana jako transakcja wewnątrzwspólnotowa.

To oznacza, że nie rozliczysz sprzedaży towarów w tym kraju w ramach uproszczonej procedury VAT OSS, a to dodatkowe formalności dla Twojego przedsiębiorstwa. Zmiany, które nastąpiły po Brexicie w ramach sprzedaży usług do UK (a także towarów) to:

  • konieczność przeprowadzania odprawy i kontroli celnej,
  • wymóg posiadania dokumentacji i certyfikatów dotyczących m.in. pochodzenia produktów eksportowanych,
  • konieczność rejestracji towaru w systemie GVMS i GB Safety & Security.

Niezbędny jest też osobny numer podatkowy EORI, który znajduje zastosowanie wyłącznie dla transakcji rozliczanych z angielskim urzędem skarbowym. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, możesz skorzystać z usług Taxology. Specjaliści pomogą Ci przebrnąć przez wszystkie formalności związane ze sprzedażą do UK po Brexicie.

Co z podatkiem VAT w ramach sprzedaży do UK?

Na ten moment eksport towarów do Wielkiej Brytanii jest objęty podatkiem VAT 0%. To oznacza, że nie musisz martwić się odprowadzaniem należnego podatku od takich transakcji handlowych.

Aby skorzystać z takiej możliwości, zdobądź potwierdzenie dokonania odprawy celnej dla eksportu towarów na formularzu IE 599. W przeciwnym razie sprzedaż do UK zostanie opodatkowana zgodnie ze stawką, którą są objęte konkretne produkty sprzedawane do tego kraju na odległość.

Pamiętaj, że rozliczenie VAT-u w Polsce nie zwalnia Cię z obowiązku rozliczenia tego samego podatku w Wielkiej Brytanii. Aby oszacować wartość należnego podatku w tym kraju, musisz znać: wartość transakcji handlowej, a także status nabywcy (osoba prywatna lub podmiot gospodarczy). W kwestii prawidłowego rozliczenia podatku VAT za sprzedaż do UK towarów i usług możesz skorzystać z pomocy Taxology. Usługi podatkowe to jeden z wielu profili działalności tego przedsiębiorstwa.

Co jeszcze warto wiedzieć o sprzedaży do UK po Brexicie?

Sprzedaż o wartości przekraczającej 135 funtów powoduje, że transakcja jest rozliczana w UK jako import i podlega standardowej odprawie celnej. W wyniku tego faktura wystawiona przez sprzedawcę nie zawiera VAT-u brytyjskiego, a importer musi zapłacić VAT do urzędu na terenie Wielkiej Brytanii.

Artykuł sponsorowany.

Polecane: