Jak założyć spółkę partnerską? Wymagania i procedura

Redakcja

4 grudnia, 2024

Założenie spółki partnerskiej jest rozwiązaniem odpowiednim dla osób, które wykonują wolny zawód i chciałyby wspólnie prowadzić biznes. Tego typu spółka wiąże się z licznymi korzyściami dla partnerów. Dowiedz się, jakie wymagania należy spełnić podczas rejestracji spółki partnerskiej i jak wygląda cala procedura.

Czym charakteryzuje się spółka partnerska?

Spółka partnerska jest osobową spółką prawa handlowego. Nie posiada ona osobowości prawnej, ale ma zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania we własnym imieniu. Istotne jest to, że spółka partnerska jest właściwa wyłącznie dla osób fizycznych, które wykonują wolne zawody. Katalog tych zawodów można znaleźć w art. 88 Kodeksu spółek prawa handlowego. Niektóre z wymienionych w tym przepisie zawodów to m.in.: adwokat, fizjoterapeuta, doradca podatkowy, lekarz, pielęgniarka, architekt itd.

Jak założyć spółkę partnerską?

Proces zakładania spółki partnerskiej składa się z kilku etapów, które wymagają dokładności i przestrzegania przepisów prawa. Procedura jest tutaj jasno określona, podobnie jak wymagania, które należy spełnić.

Przygotowanie umowy spółki

Pierwszym krokiem jest przygotowanie szczegółowego projektu umowy spółki. Umowa ta powinna określać wszystkie kluczowe aspekty współpracy między partnerami. Muszą znaleźć się w niej informacje dotyczące partnerów, siedziby firmy, wysokości wniesionych wkładów finansowych, reprezentacji czy samego przedmiotu działalności spółki. Nie ma wątpliwości co do tego, że jest to najważniejszy dokument, który ma wpływ na późniejszą działalność spółki. Właśnie dlatego jej treść warto przygotować we współpracy z doświadczonym prawnikiem.

Dowiedz się, na jaką pomoc prawną możesz liczyć podczas zakładania spółki partnerskiej w Warszawie: https://kancelaria-szeffner.pl/oferta/prawo-spolek/spolka-partnerska/.

Wniesienie wkładu przez partnerów

Kolejnym etapem jest wniesienie wkładów przez partnerów. Mogą to być zarówno wkłady pieniężne, jak i niepieniężne. Wśród wkładów niepieniężnych wymienić można między innymi nieruchomości, samochody, maszyny i urządzenia, a także wierzytelności. Za wkład uznaje się także prawa autorskie czy specjalistyczną wiedzę (know-how).

Rejestracja spółki partnerskiej w KRS

Po dokonaniu tych czynności należy przystąpić do rejestracji spółki partnerskiej w KRS. Spółkę taką można zarejestrować wyłącznie drogą elektroniczną, korzystając z Portalu Rejestrów Sądowych.

Podczas rejestracji spółki partnerskiej należy przygotować odpowiednie dokumenty. Wymienić tutaj należy między innymi:

  • umowę spółki,
  • potwierdzenie prawa do wykonywania wolnego zawodu przez wszystkich partnerów – wykonywanie takiego zawodu jest wymogiem koniecznym,
  • dokument o powołaniu członków zarządu spółki, jeśli został powołany zarząd,
  • nazwiska i imiona partnerów.

Zgłoszenie spółki do pozostałych instytucji

Po zgłoszeniu spółki do KRS należy zgłosić ją również do pozostałych instytucji. Korzystając z formularza NIP-8, trzeba przesłać niezbędne dane do Urzędu Skarbowego. Nie trzeba natomiast składać dodatkowych zgłoszeń do ZUS.

Rejestracja spółki partnerskiej w Warszawie – warto skorzystać z pomocy prawnej

Jeśli planujesz rejestrację spółki partnerskiej w Warszawie, wsparcie prawnika może okazać się niezbędne. W każdym przypadku bowiem cały proces związany z zakładaniem spółki jest skomplikowany i wymaga znajomości odpowiednich przepisów prawa. Decydując się na pomoc prawną, możesz nie tylko usprawnić cały proces rejestracji spółki, ale też zapobiec ewentualnym komplikacjom w przyszłości.

Artykuł partnera.

Polecane: